שו"ת ביטוח לאומי וההסתדרות - קורונה

חשוב לציין: אנחנו בתקופה חסרת תקדים במשק הישראלי. המצב דינמי, המחלה עוד מתפתחת וההנחיות כל הזמן משתנות. חלק מהנושאים הקשורים לזכויות עובדים עוד נמצאים במו”מ בין ארגוני העובדים למשרדי הממשלה, בשאיפה לייצר פגיעה מינימלית ככל הניתן בציבור העובדים.

רצוי להתעדכן באופן שוטף בתקשורת, באתר ההסתדרות  או באתר המוסד לביטוח לאומי.

מקום העבודה הוציא אותי לחל”ת (ביטוח לאומי, דמי אבטלה, הפרשה לפנסיה). מה עכשיו?

המגזר הפרטי יצמצם את מספר עובדיו ב-70%, באמצעות עבודה במשמרות, עבודה מהבית או באופנים אחרים. חלק מהתעשיות יוחרגו מההנחיה, בהתאם לקביעת משרד הבריאות ומשרד האוצר. עסקים בהם עובדים פחות מ-10 עובדים יכולים להמשיך לפעול כרגיל, בתנאי שיפעלו לפי הנחיות משרד הבריאות (ריחוק של 2 מטרים בין עובד לעובד).

עובדים היוצאים לחל”ת (חופשה ללא תשלום) לתקופה של 30 יום יהיו זכאים לדמי אבטלה, אם צברו וותק של שישה חודשים (בעבר, קבלת דמי אבטלה הותנתה בוותק של 12 חודשים).

באתר הביטוח הלאומי ישנו מחשבון לבדיקת זכאות לדמי אבטלה. מחשבון זה מחשב את סכום דמי האבטלה ביחס לחלקיות המשרה, וותק וגיל העובד. דמי אבטלה מגיעים לעובדים הנושאים ביטוח אבטלה (תנאי בסיסי לפי החוק), שמלאו להם 20 שנים וטרם מלאו להם 67 שנים, צבר תקופת ביטוח של שישה חודשי עבודה כשכירים ויציאה לחל”ת. תנאי זכאות בסיסי נוסף הוא עבודה כשכיר ב-12 מתוך 18 החודשים האחרונים. הנחיות אלה תקפות גם לעובדות ששבו מחופשת לידה והוצאו לחל”ת. פרטים מלאים בנושא ניתן למצוא באתר הביטוח הלאומי.

לקבלת דמי האבטלה, יש להירשם מיד עם הפסקת העבודה באתר שירות התעסוקה ולעקוב אחר ההנחיות. בנוסף, יש להגיש תביעה באתר המוסד לביטוח לאומי. חשוב לציין כי שני האתרים קורסים לעיתים או פועלים באיטיות ושיבושים בגלישה, בשל עומס מבקרים.

קופות הגמל (ביניהן הפנסיה וזכויות סוציאליות אחרות) כוללות חלק שהעובד מפריש וחלק שהמעסיק מפריש. בתקופת החל”ת, המעסיק אינו מחויב בהעברת כספים לקופות הגמל. במידה והמעסיק ממשיך להפריש את כל הסכום על חשבונו, הוא יוכל להפריש גם את חלקו של העובד ולקזז את הסכום הזה משכר העובד בעתיד.

עובד שפוטר בשל המצב זכאי לפיצויי פיטורין מלאים לפי החוק. החוק גם אוסר לפטר עובדים אשר נדרשו להישאר בבידוד ביתי או אשפוז ודיווחו על כך למעסיק. לגבי הפחתת שעות העבודה הגורמת לפגיעה בשכר, התשובה מעט מורכבת יותר: מצד אחד אסור למעסיק ע”פ חוק לשנות את תנאי העבודה והשכר באופן חד צדדי. מצד שני, מצב חירום על רקע מגיפה מהווה מצב חסר תקדים למשק הישראלי ולא ברור מה תהיה עמדת בית הדין לעבודה, אם מקרה כזה יובא לפתחו.

בידוד בית, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מוגדר כהיעדרות ממקום העבודה עקב מחלה ומזכה בתשלום דמי מחלה, לפי החוק או לפי ההסכם הקיבוצי במקום העבודה. תשלום דמי המחלה תקף גם לצורך טיפול באחד מבני המשפחה, השוהה בבידוד.

יש לדווח על שהייה בבידוד בית באתר משרד הבריאות. באתר ישנו גם אישור מחלה גורף, שניתן להוריד ולצרף לדיווח למעסיק, בנוסף להצהרה על היעדרות מהעבודה הכוללת את שם העובד\ת, מספר ת.ז, תקופת הבידוד, יום השהייה האחרון במדינה הרלוונטית או יום המגע האחרון עם חולה קורונה. אין צורך בהוצאת אישור מרופא המשפחה: אישור המחלה הגורף מספיק.

 

למי ניתן לפנות?

מוקד הפניות של ההסתדרות, *2383, מציע מענה בחינם לכלל השאלות בנושאי עבודה. יש לציין שהקו מוצף בפניות ולפעמים לוקח להם זמן לענות.

מוקד המוסד לביטוח לאומי: *6050. גם מוקד זה עשוי להיות מוצף בפניות וייתכן שייקח להם זמן לענות.

דילוג לתוכן